Dnes je Tuesday, 18. 2021. Svátek má Nataša

Bezdomovec šířil v Jihlavě koronavirus. Hrozí mu až osm let vězení

Autor: David Kratochvíl - Sunday, 8. 2020, 09.51 hod.

Bezdomovec (53) v Jihlavě byl pozitivně testovaný na koronavirus. Odešel ale z izolace a nakažlivou nemoc šířil po městě. Skončil ve vazbě. Hrozí mu až osm let vězení.

V pátek 6. listopadu v odpoledních hodinách přijali policisté na integrovaném operačním středisku Krajského ředitelství policie kraje Vysočina oznámení od strážníků Městské policie v Jihlavě, že třiapadesátiletý muž bez trvalého domova byl pozitivně testovaný na covid-19 a z tohoto důvodu byl na základě rozhodnutí krajské hygienické stanice umístěn do izolace v azylovém domě v Jihlavě.

Muž ale toto opatření nerespektoval a z izolace i po poučení ze strany personálu sám svévolně odešel a volně se pohyboval po Jihlavě. Policisté získali od strážníků aktuální poznatek, že se muž pohybuje v prostoru hlavního nádraží v Jihlavě.

Na místo byla proto vyslána policejní hlídka, která se vybavila speciálními ochrannými prostředky. Policisté muže zajistili a za přísných hygienických opatření ho umístili do policejní cely předběžného zadržení.

Případem se začali zabývat jihlavští policisté, kteří ve věci zahájili úkony pro podezření ze spáchání trestného činu šíření nakažlivé lidské nemoci. Kriminalisté zahájili trestní stíhání muže a z tohoto činu ho obvinili. Současně vyšetřovatel podal podnět státnímu zástupci k vypracování návrhu na vazbu.

Státní zástupce podnět vyšetřovatele akceptoval a ještě v průběhu soboty proběhlo přímo v cele vazební jednání, po kterém byl muž eskortován do vazební věznice v Brně do speciální izolace, která je určena pro vazebně stíhané osoby, které jsou pozitivní na COVID-19.

„U obviněného muže bylo nutné přistoupit k takovému postupu, a to zejména proto, že by ve svém jednání pokračoval a hrozilo, že by nekontrolovaně virus šířil dál. Navíc se jedná o muže, který má za sebou poměrně bohatou trestní minulost. Zákrok policistů i veškeré úkony související s tímto případem probíhaly s nejvyšší mírou opatrnosti a obezřetnosti a za dodržení všech hygienických opatření tak, aby nemohlo hrozit nakažení policistů,“ uvedl plk. PhDr. Aleš Indra, ředitel územního odboru Jihlava.

Muži za jeho jednání hrozí velmi přísný trest, protože se trestné činnosti dopustil v období vyhlášeného nouzového stavu. Za trestný čin šíření nakažlivé lidské nemoci může skončit až na osm let ve vězení.

Reklama

Související články

Diskuse

Reklama
Reklama