Dnes je Saturday, 27. 2021. Svátek má Xenie

Cizinec (30) útočil v Jihlavě na barmana a hosta nožem. Hrozí mu 10 let vězení

Autor: David Kratochvíl - Wednesday, 18. 2018, 14.37 hod.

Policistům se podařilo dopadnout cizince, který na konci minulého roku v jihlavském baru zaútočil s nožem v ruce na návštěvníka podniku a barmana. Oba napadení utrpěli řezné poranění na ruce.

K činu došlo na konci prosince v baru v Jihlavě. V podniku byli dva značně opilí cizinci, kteří odmítali odejít. Kolem půl páté ráno se je proto snažili z podniku odvést ven zaměstnanec podniku a pomohl mu třicetiletý návštěvník, který se s barmanem znal.

V prostoru schodiště jeden z opilých cizinců nejprve zamířil k východu, poté se ale vrátil, v ruce držel nůž a prováděl s nožem výpady směřující na třicetiletého muže, tomu se je naštěstí dařilo vykrýt nebo se jim vyhnout.

I přesto ale utrpěl řezné zranění na ruce a řeznou ránu utržil i zaměstnanec podniku, který byl při útoku v blízkosti. Útoku cizinec zanechal až poté, co ho napadený muž v obraně udeřil, agresor upadl a z místa utekl.

Druhého opilého cizince napadení muži zajistili a přivolali policii. Na místo ihned vyjely dostupné policejní hlídky. Vzhledem ke zranění mužů přivolali policisté také zdravotnickou záchrannou službu.

„Oba zranění byli převezeni na ošetření do nemocnice, jeden z nich utrpěl řezné poranění na prstech, druhý na předloktí,“ upřesnil David Fiala, komisař oddělení obecné kriminality.

Policisté na místě zajistili opilého cizince, který byl napadení přítomen, sám se ho ale neúčastnil. Odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění, cizinec měl přes dvě promile alkoholu v dechu. Po podezřelém muži, který v podniku útočil, začali policisté ihned v lokalitě pátrat.

Místo činu ohledali, zadokumentovali a zajistili stopy. Na základě šetření zjistili policisté totožnost podezřelého cizince, který po činu z místa utekl, a ještě ten den po něm vyhlásili celostátní pátrání. Jednalo se o muže, který se pohyboval po území celé České republiky a svůj pobyt měnil.

Prověřování případu převzali jihlavští kriminalisté. Provedli výslechy osob a nezbytná šetření, vyhodnotili všechny získané informace a vyžádali si také lékařské zprávy.

„S ohledem na způsob napadení a jeho intenzitu mohl podezřelý cizinec způsobit napadenému třicetiletému návštěvníkovi podniku mnohem závažnější zranění, než se kterým byl nakonec v nemocnici ošetřen, přičemž k tomu nedošlo zejména jen díky dobré obraně napadeného,“ dodal komisař David Fiala.

Po hledaném cizinci probíhalo souběžně intenzivní pátrání, které bylo zakončeno úspěchem v druhé polovině minulého týdne. Třicetiletého cizince nalezli policisté jihlavského odboru cizinecké policie ve večerních hodinách při kontrole ubytovny na Jihlavsku, kde se hledaný muž předtím, před několika hodinami ubytoval. Celostátně hledaného muže policisté zadrželi a umístili ho do policejní cely.

Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání třicetiletého muže cizí státní příslušnosti. „Třicetiletý muž byl obviněn ze spáchání zvlášť závažného zločinu těžkého ublížení na zdraví ukončeného ve stádiu pokusu a přečinu výtržnictví,“ řekl Pavel Krčál, zástupce vedoucího oddělení obecné kriminality.

Na obviněného cizince podal policejní komisař státnímu zástupci podnět k podání návrhu na jeho vzetí do vazby, vznikla totiž důvodná obava, že uprchne nebo se bude skrývat, aby se tak vyhnul trestnímu stíhání nebo trestu.

Stejně tak už se stalo po činu, kdy utekl a bylo po něm vyhlášeno celostátní pátrání, navíc se jedná o cizince, který nemá v České republice trvalé vazby a místo svého aktuálního pohybu a pobytu měnil. Po rozhodnutí soudu policisté obviněného třicetiletého cizince eskortovali do brněnské věznice.

Případ kriminalisté dále vyšetřují. „Za spáchaný násilný trestný čin hrozí obviněnému muži trest odnětí svobody až na deset let,“ dodal Pavel Krčál.

Ilustrační foto/Pixabay.com

Reklama

Související články

Diskuse

Reklama
Reklama