Dnes je Monday, 25. 2021. Svátek má Beáta

Kriminalisté rozbili drogový gang. Na Jihlavsko dovezl skoro kilo pervitinu

Autor: David Kratochvíl - Tuesday, 25. 2018, 14.12 hod.

Kriminalisté jihlavského územního odboru ukončili minulý týden drogovou trestnou činnost pachatelů, přes které proudilo na Jihlavsko značné množství pervitinu. Dva muže zadrželi policisté v Praze, třetího v Jihlavě.

Při realizaci zajistili kriminalisté desítky gramů pervitinu, peníze a další drogy. Zadržení muži byli obviněni ze spáchání trestného činu, u dvou z nich se jednalo o zvlášť závažný zločin. Jeden z obviněných, opakovaně soudně trestaný recidivista, byl vzat do vazby a putoval přímo do věznice.

Objasnit závažnou trestnou činnost a dopadnout muže, kteří na Jihlavsko dováželi a distribuovali zde pervitin, se jihlavským kriminalistům podařilo na základě jejich velmi dobrého operativního šetření.

Odhalování drogových deliktů patří mezi dlouhodobé priority kriminalistů a pátrání po pachatelích, kteří se jich dopouštějí, věnují maximální úsilí. Také v tomto případě přivedlo k trojici kriminalisty operativní šetření a vlastní získávání poznatků.

Minulý týden vyústilo prověřování případu v realizaci, při níž byli zadrženi celkem tři muži důvodně podezřelí ze spáchání drogové trestné činnosti.

„Zákrok proběhl ve čtvrtek 20. září v noci. Policisté pražské zásahové jednotky zadrželi dva podezřelé muže v Praze, když sjížděli vozidlem VW Passat z dálnice,“ řekl  Radim Novák, komisař oddělení obecné kriminality s tím, že u sebe měli muži přibližně devadesát gramů pervitinu.

Oba zadržení muži byli převezeni na oddělení policie v Jihlavě, pervitin kriminalisté zajistili. Třetího podezřelého muže dopadli kriminalisté v Jihlavě, také v době kdy řídil vozidlo. Rovněž tento muž měl u sebe drogy, které kriminalisté zajistili. Všichni tři zadržení muži skončili v policejní cele.

Kriminalisté provedli domovní prohlídku v bytě v Jihlavě, kde muži bydlí. Dále provedli prohlídku garáže a vozidla.

Kriminalisté zajistili v rámci realizace různé druhy psychotropních i omamných látek a finanční hotovost. Všechny zajištěné látky budou podrobeny zkoumání na odborném policejním pracovišti.

Policejní komisař zahájil na základě shromážděných důkazů trestní stíhání tří zadržených, všichni jsou z Jihlavska. „Osmadvacetiletý a šestadvacetiletý muž byli obviněni ze zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy spáchaného ve značném rozsahu, starší z nich navíc ještě ze spáchání přečinu přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu,“ řekl Radomír Němec, vedoucí oddělení obecné kriminality. Jak dále dodal, třiadvacetiletý muž byl obviněn ze spáchání přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, kterého se dopustil jako účastník ve formě pomoci.

Osmadvacetiletý muž byl již v minulosti opakovaně soudně trestán za různorodou trestnou činnost, včetně drogové. Trest odnětí svobody už si odpykal i ve věznici, ze které byl propuštěn letos v květnu. 

Další trestné činnosti se tak začal dopouštět v krátké době poté, co opustil brány vězení. Trestní minulost má za sebou také jeho o dva roky mladší komplic. Třiadvacetiletý muž ještě soudně trestán nebyl.

Osmadvacetiletý a šestadvacetiletý muž jsou obviněni z toho, že obstarávali pervitin, který přiváželi do Jihlavy k další distribuci. „Drogy mířily na Jihlavsko z Ústeckého a Středočeského kraje,“ dodal komisař Radim Novák.

Pro pervitin jezdili obvinění muži samostatně nebo i společně. Když jel pro drogu šestadvacetiletý muž a její převzetí si předem domluvil jeho o dva roky starší komplic, dostával za to od něho finanční odměnu ve výši přes pět tisíc korun.

Jako dopravní prostředek využíval jeden z nich kromě vozidla také motocykl. V době od léta dovezli oba muži pervitin do Jihlavy přibližně ve dvou desítkách případů, pokaždé se jednalo o desítky gramů drogy.

Celkově tak dohromady dovezli téměř kilogram drogy. Pervitin byl určený k další distribuci, ke které docházelo v Jihlavě a v jejím okolí.

V noci ze středy na čtvrtek 20. září se vypravil pro pervitin šestadvacetiletý muž s nejmladším z trojice, který si od něho drogy v předchozí době nakupoval.

Třiadvacetiletý muž věděl, že účelem cesty je nákup pervitinu a přislíbil pomoc při řízení. Drogu, kterou nakoupili v Ústeckém kraji, už ale do Jihlavy nedovezli. Jejich cestu předčasně ukončili jihlavští kriminalisté, v Praze skončili oba muži po zákroku policistů zásahové jednotky s pouty na rukou a pervitin zajistili kriminalisté.

„Do policejní cely ve čtvrtek v noci směřoval také nejdůležitější z trojice, osmadvacetiletý muž, kterého jsme zadrželi v Jihlavě, když jel ve vozidle,“ řekl komisař Radim Novák. Jak dále dodal, muž měl u sebe marihuanu a hašiš, také tyto drogy kriminalisté zajistili.

Na osmadvacetiletého obviněného muže podal policejní komisař státnímu zastupitelství podnět k podání návrhu na jeho vzetí do vazby. Soud rozhodl o vzetí muže do vazby, poté ho policisté eskortovali do věznice. Zbývající dva obvinění muži jsou stíháni na svobodě.

Případ kriminalisté dále vyšetřují. 

„Za spáchaný zvlášť závažný zločin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy hrozí trest odnětí svobody až na deset let. Třiadvacetiletý muž může být za spáchaný přečin potrestán až pětiletým trestem odnětí svobody,“ zakončil vedoucí jihlavských kriminalistů  Radomír Němec.

Foto: PČR

Reklama

Související články

Diskuse

Reklama
Reklama