Dnes je Pátek, 3. dubna 2020. Svátek má Richard

Kriminálník ukradl kola za 50 tisíc

Autor: David Kratochvíl - Středa, 26. února 2020, 09.40 hod.

Recidivista kradl kola ve velkém. Když mu ho prodávající půjčili na zkušební jízdu, tak na bicyklu ujel a už se s ním nevrátil. 

 

Až pět let pobytu ve vězení hrozí sériovému zloději jízdních kol, kterého se podařilo dopadnout kriminalistům v Třebíči. Recidivista (32) z Olomoucka už čelí obvinění ze spáchání hned dvou trestných činů -  přečinů porušování domovní svobody a krádeže. Informovala o tom policejní komisařka Jana Kroutilová. 


Několikrát soudně trestanému muži nedalo ani příliš práce důvěřivé prodejce o bicykl připravit. Vedoucí oddělení obecné kriminality Milan Špaček totiž do detailu popsal, jak jednoduše se lupič k jízdnímu prostředku dokázal dostat. 
„Kromě krádeží v různých objektech pachatel využíval také situace, kdy mu lidé nabízející k prodeji své ojeté jízdní kolo, poskytli před slíbeným zaplacením kolo na „zkušební jízdu“, ze které už se ale nevrátil,“ uvedl. 
Jednou takhle muž tímto způsobem  získal i mobilní telefon. Obviněný

muž byl v minulosti za spáchanou majetkovou trestnou činnost opakovaně soudně trestán a má za sebou podle kriminalistů i pobyt za mřížemi. 
Uložený nepodmíněný trest odnětí svobody si naposledy odpykal na začátku loňského roku, kdy byl propuštěn z věznice za krádeže. Celkem má podle policie na svědomí pět případů krádeže jízdního kolo a už zmíněného mobilu.  
Telefon vylákal z poškozeného, který zařízení nabídl k prodeji přes inzerát. Když se v Třebíči sešli, obviněný si telefon vzal, prodávajícímu  podle policie řekl, že mu peníze donese, dal mu drobnou zástavu a odešel. Mobilní telefon ani peníze už jeho majitel poté neviděl. 
Série pěti krádeží jízdních kol následovala v průběhu první poloviny února. V prvních třech případech muž kola odcizil na různých místech Třebíče, a to na zahradě rodinného domu, z uzamčené sklepní koje a z garáže bytového domu. 


Ke zbývajícím dvěma případům došlo následně. Při obou krádežích muž opět využil inzerátů zveřejněných na sociální síti. S prodávajícím se dohodl na koupi a poté se sešli v jednom případě na parkovišti u obchodního domu a v druhém přímo na ulici. „Prodávající v obou případech na místo kolo přivezli, obviněný muž se zdůvodněním, že před zaplacením provede „testovací jízdu“ s jízdním kolem odjel a už se nevrátil. Majitelé tak o svá kola přišli,“ dodal Špaček.
Celková škoda, která majitelům jízdních kol a mobilního telefonu vznikla, přesáhla částku 50 tisíc korun. Odcizené věci muž většinou ihned prodával dalším lidem v jiném kraji a peníze používal pro svoji potřebu. 
 

Reklama

Související články

Diskuse

Reklama
Reklama