Dnes je Monday, 10. 2021. Svátek má Blažena

Na Vysočině foukalo tak, že se rozhořely lesy. Už platí zákaz pálení!

Autor: David Kratochvíl - Tuesday, 7. 2020, 00.48 hod.

Na Vysočině až do odvolání platí zákaz pálení klestí a vypalování trávy. V pondělí o tom informovala krajská mluvčí hasičů Petra Musilová.

Podle ní jde o přímou reakci na skokové navýšení hlášených požárů lesních porostů a luk. Právě proto požádal krajský ředitel hasičů Jiří Němec hejtmana Jiřího Běhounka o přijetí okamžitých omezujících opatření na území celého kraje.

 

„Důvodem je dlouhotrvající sucho, násobně vyšší aktivita obyvatelstva v mýcení lesů a pálení odpadu v zahrádkářských koloniích,“ vysvětluje krajská mluvčí hasičů Musilová.

 

Hasičský záchranný sbor v kraji navíc aktuálně plní klíčové úkoly související s omezením šíření viru COVID-19. Využití jeho kapacit a zdrojů je podle Musilové už nyní na hranici možností. Hasiči na Vysočině jen od začátku dubna vyjeli k více než 120 požárům trav a lesních porostů.

 

Jen během pondělí 6. dubna bylo do 14. hodiny nahlášeno více než 80 takových případů. Ve většině případů vyjížděli hasiči k požárům, které vznikly od nedostatečně uhašených ohnišť.

 

„Vlivem silného větru se po víkendovém pálení rozhořela špatně uhašená ohniště. Výjezdy stále a stále přibývaly. S největším počtem požárů jsme se od pondělního rána potýkali na Pelhřimovsku. Bez požárů nejsou ani ostatní okresy v našem kraji. Zatím se všechny události obešly bez zranění osob,“ dodala mluvčí krajských hasičů.

 

Přitom v minulých dnech hasiči důrazně žádali obyvatelstvo, aby klestí v lese nepálili.

 

 

Reklama

Diskuse

Reklama
Reklama