Dnes je Saturday, 27. 2021. Svátek má Xenie

Námořník Šustr z Jihlavy má sedět ve vězení. V Chorvatsku se plaví po moři

Autor: David Kratochvíl - Monday, 21. 2018, 20.30 hod.

Ve vězení si má Zdeněk Šustr (51) z Jihlavy už devět měsíců odpykávat 30měsíční pravomocný trest odnětí svobody. Místo toho se ale plaví jako kapitán po Jaderském moři a organizuje pro zájemce, které loví výhradně na sociálních sítích, dovolené na jachtách. Soudem má přitom podnikání v cestovním ruchu na několik let zapovězené.

Už je to devět měsíců, co nejznámější vysočinský námořník z Jihlavy Zdeněk Šustr (51) má sedět ve vězení. Nejpozději 18. srpna loňského roku měl totiž nastoupit do výkonu pravomocného trestu odnětí svobody. Jenže tak neučinil.

Výzvu k nástupu trestu si na poště nepřevzal, a policii se mu ji doručit také nepovedlo. A tak vyhlásila po milovníkovi žen, luxusu a jachtingu po Jadranu 19. září 2017 celostátní pátrání. Strážci zákona Šustra hledají proto, že si má pravomocně odsedět ve vězení trest ve výměře 2,5 roku.

Inkasoval ho za to, že v roce 2011 ve třech případech vybral peníze na pronájem jachet v Chorvatsku, ale slíbené služby nezajistil. Nezaplatil ani za autobusovou dopravu. Celkem způsobil škodu 501 tisíc korun.

Soud mu nejprve výkon trestu podmíněně odložil, ale protože nevedl řádný život (odsouzen za pokus sexuálního nátlaku), tak mu soud podmínku přeměnil, a trest si měl odpykat takzvaně „natvrdo“.

Jenže do této chvíle bez výsledku. Po Šustrovi se v Česku slehla zem. Jihlavští kriminalisté, kteří mají případ na starosti, postupem doby dostávali čím dál více informací, že Šustra v tuzemsku ani nenajdou. Podle zdroje JL, obeznámeného s vyšetřováním, Šustr sám komunikuje pod různými identitami na sociálních sítích a organizuje plavby po moři pro vícečlenné skupiny právě z Chorvatska, kde před pár týdny začala hlavní námořnická sezona.

Kriminalisté už loni žádali jihlavský soud o vydání takzvaného Evropského zatýkacího rozkazu (EZR). Bez něj totiž na půdě cizího státu strážci zákona nemůžou jednat.

Jenže než stihl soud rozhodnout, poslal Šustr soudu na jaře dopis, ve kterém píše, že se zdržuje v Jihlavě. Na základě toho nakonec EZR soud nevydal. Kriminalisté ale o něj požádali v minulých dnech znovu, byť podle zákona soud po půl roce, co se celostátně hledaného nedaří najít, evropský zatýkací rozkaz musí vydat automaticky.

Kriminalisté totiž podle informací JL mají na stole konkrétní důkazy, které svědčí o tom, že Šustr se neskrývá před zákonem kdesi v Česku, ale pobývá právě u Jaderského moře, kde se živí jako kapitán na jedné z lodí.

Své o tom ví jeden z jeho klientů, který s ním ve vícečlenné skupině strávil, společně s ostatními, dovolenou, kterou si dohodli přes sociální sítě právě rovnou se Šustrem.

Výhodou bylo, že oproti standardně organizovanému zájezdu přes agenturu by dovolená na maríně vyšla mnohem dráž, ale takhle za ni pár, i s jídlem, zaplatil kolem deseti tisíc korun.

Identitu lidí, kteří JL poskytli sérii videí a fotografií obsahujících záběry hledaného kapitána, redakce nezveřejní, byť jí je známa. Stejně jako přesná data turnusu, v kterém dotyční dovolenou absolvovali.

„Šustr je pro mě magor, a nikdy nevíte, co se může stát, kdyby zjistil, že jsme vám ty materiály dali právě my. V dnešní době si nemůžete být jistý ničím a před nikým,“ říká účastník plavby po Jadranu ze začátku května letošního roku. Říkejme mu například Pavel.

Pro něj to byla jen dovolená, s pobytem na lodi a širém moři. Tu domlouval v tomto ohledu mnohem zkušenější cestovatel. „Byl to organizovaný výlet pro víc než 20 lidí, na dvou jachtách. Původně měly vyjet jachty tři, ale z kapacitních důvodů vyjely jen dvě,“ popisuje s tím, že vše bylo dohodnuto přes Facebook.

Za pětidenní turnus se na osobu platilo kolem deseti tisíc korun se vším všudy. „Peníze se platily v hotovosti, přímo Šustrovi. Měli jsme zaplacenou loď, kajutu, a jídlo třikrát denně. Jídla bylo ale málo. Připadal jsem si jak na odtučňovacím táboře,“ říká Pavel s tím, že nalodění proběhlo v přístavním městě Biograd na Moru v severní Dalmácii.

Stejně jako ostatní dovolenkáři předem nevěděli, že jim kapitána na maríně bude dělat právě policií v Česku celostátně hledaný kapitán. „Nastoupili jsme na loď, a zprvu vypadal normálně, než jsme se dověděli o tom, co se dělo předchozí večer,“ říká. Část pasažérů se naloďovala o den dříve. Když pak dorazil další den brzy ráno zbytek pasažérů, bylo poznat, že atmosféra na lodi není ideální.

„Atmosféra tam se dala krájet. Ten večer Šustr obtěžoval sexuálně jednu ženu, která byla navíc sexuální orientací, jak se říká, na holky,“ podotýká. Jenže jeho to mělo, podle svědecké výpovědi, rozdovádět ještě více. „Dokonce mi říkala, že na něj bude po návratu do Čech podávat trestní oznámení,“ předesílá.

Jenže konflikt tam měl, podle Pavla, prakticky se všemi dovolenkáři. „Z lodi se ztrácel alkohol, který, jak se později ukázalo, pil Šustr. Z vedlejší lodi dokonce někomu vypil nějaký speciální lék, sirup. Jeho dvě dcl stojí tisíc korun,“ nastiňuje jeden z konfliktů.

Jeden z účastníků plavby měl se Šustrem konflikt, který málem vyústil v bitku, ale nakonec na pěsti nedošlo, protože Šustr o vyhrocenou situaci nestál. Podle Pavla se stáhl, což mu hned přišlo divné. Hodinu na to si proto někdo z účastníků plavby po konfliktu sedl v kajutě a na internetu do vyhledávače Google zadal tři slova: Zdeněk, kapitán, Chorvatsko, jachta, čímž následně došlo k odhalení pravé Šustrovy identity.

Informace o Šustrovi se nesla lodí rychlostí blesku. „Během pár hodin to o něm věděli všichni,“ popisuje. Na lodi bylo celkem 14 lidí, včetně Šustra jako kapitána.

„Kdyby Šustr nebyl takový magor, tak ta dovolená byla v pohodě, ale pro mě je to psychopat,“ podotýká. Cestujícím se představil jako Zdeněk. Podepisoval se prý ale jako Jakub Kubica.

„Někteří mi dokonce řekli, že se podepisoval chorvatským jménem, což bylo úplně divné, protože komunikoval prostřednictvím české emailové schránky,“ dodal.

Nesouladů ale během dovolené bylo více.  Šustrovi soud v Jihlavě za sexuální nátlak a následné vydírání svědka předloni na podzim vyměřil 4,5 roku. Šustr se jednání měl podle soudu dopustit na mladé hostesce během pobytu na jachtě v Chorvatsku v roce 2014.

Rozhodnutí potvrdil po Šustrově odvolání také brněnský Krajský soud. Rozsudek se tak tím pádem stal pravomocným a odsouzený měl ve věznici strávit celkem sedm let. Jenže Šustr využil mimořádného opravného prostředku a podal dovolání právě k Nejvyššímu soudu v Brně.

Ten část výroku o vině zrušil (za vydírání svědka), zatímco v případě pokusu sexuálního nátlaku výrok o vině potvrdil. Senát okresního soudu musí opětovně zasednout a případem se znovu zabývat.

„Na místě tedy bude minimálně uložení trestu za pokus sexuálního nátlaku, a v případě prokázání i za vydírání,“ vysvětlil k tomu pro úplnost šéf Okresního státního zastupitelství v Jihlavě Kamil Špelda.

Hlavní líčení v této věci se mělo u jihlavského Okresního soudu konat poslední lednovou středu. Jenže Šustr nedorazil. Bez jeho osobní účasti přitom naplánované jednání nemůže proběhnout. Takže zatím je odročeno na neurčito.

Reklama

Související články

Diskuse

Reklama
Reklama