Dnes je Tuesday, 21. 2021. Svátek má Matouš

Násilných činů na Jihlavsku raketově přibývá. Policie vyjíždí už i do škol

Autor: David Kratochvíl - Friday, 23. 2018, 08.18 hod.

Policisté na Jihlavsku loni museli řešit 170 násilných trestných činů. V meziročním srovnání evidují nárůst o 45 případů. O skroro třetinu víc v roce 2017 než v roce předcházejícím evidují také případů ublížení na zdraví. Těch se loni v ráci celého okresu událo celkem 97. 

Násilná trestná činnost patří mezi ty, u kterých policisté zaznamenávají nárůst. V loňském roce došlo na Jihlavsku k 170 násilným trestným činům, což je o 45 skutků více než v roce předcházejícím.

Podle jihlavské policejní komisařky Jany Kroutilové se zvýšil  zejména právě počet případů ublížení na zdraví, kterých bylo vloni 97. To je o 33 trestných činů více než v roce 2016. Objasnit se policistům do současné doby podařilo necelých 80 procent případů

"Fyzického napadení se pachatel v mnoha případech dopustí náhle, spontánně, bez většího rozmýšlení a nedomyslí následky svého jednání," doplňuje k tomu Kroutilová. 

Dodává, že agresor často ani nechce způsobit napadenému vážnější zranění, v daný okamžik pouze vybíjí svoji agresi, jeden úder pěstí ale může skončit velmi vážně, a to pro obě strany.

"Pro napadeného může fyzické napadení znamenat nejen způsobení zranění, ale může dojít i k fatálnímu následku na jeho životě," zmiňuje Kroutilová. Útočníkovi pak za spáchaný trestný čin hrozí podle jeho závažnosti a následku, který jím způsobil, trest v podobě pobytu za mřížemi.

Fyzickému útoku v mnoha případech předchází dlouhodobé vzájemné neshody mezi aktéry napadení. Většinou se osoby nejprve začnou napadat slovně a konflikt eskaluje v násilí.

Někdy jsou emoce aktérů fyzického napadení umocněné požíváním alkoholu nebo chováním ostatních přítomných. V některých případech jsou důvody vzniku konfliktu malicherné až nesmyslné.

Mezi taková zdůvodnění může např. pařit i to, že má útočník pocit, že se na něho budoucí napadený špatně podíval nebo se jedná o hluboce zakořeněnou rivalitu mezi skupinami osob nebo jednotlivci.

Významnou roli hraje v negativním smyslu slova při vzniku konfliktu požívání alkoholu. Ten se objevuje zejména v případech fyzického napadení v restauračních zařízeních a zábavních podnicích.

Fyzická napadání nejsou jen doménou mužů, policisté řeší i případy, kdy konflikt proběhne pouze mezi ženami.

Násilí se dostalo i na místa, kde to nebývalo tak běžné, výjimkou nejsou napadení v prostředcích městské hromadné dopravy, mezi náhodnými řidiči, při sportovních utkáních, v obchodních domech nebo například ve školách.

Mezi případy fyzického napadení se objevují i případy, kdy se obětí stane člověk, který útočníkovi, který napadl jinou osobu, chtěl v násilném jednání zabránit a sám přitom utrpěl zranění.

Foto: Ilustrační foto/Pixabay.com

Reklama

Související články

Diskuse

Reklama
Reklama