Policisté si z pátka na sobotu na Jihlavsku posvítili na řdiče, kteří usedají za volant pod vlivem alkoholu nebo drog. Mimořádná dopravně -bezpečnostní akce odhalila celkem 30 přestupků. Dva kontrolovaní šoféři před jízdou pili alkohol. Oba nadýchali víc než promile.
Do páteční noční akce se zapojili policisté z obvodního oddělení Jihlava a dopravního inspektorátu Jihlava, kteří zjistili 32 porušení právních předpisů.
Celkem 30 přestupků policisté vyřešili na místě uložením pokuty v příkazním řízení. Dva zjištěné přestupky v dopravě policisté zadokumentovali a tyto přestupky budou oznámeny do správního řízení správnímu orgánu.
V Cejli kontrolovali policisté v pátek večer kolem osmé večer osobní motorové vozidlo Renault Megane, které řídil muž (26) z Jihlavska. Při kontrole se řidič podrobil orientační dechové zkoušce, která měla pozitivní výsledek - 1,45 promile alkoholu v dechu.
Pozitivní byly také opakované dechové zkoušky - 1,29 a 1,55 promile alkoholu v dechu. Řidič se podrobil lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu ve zdravotnickém zařízení. Policisté řidiči zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz.
Řidiče (20) osobního vozidla značky Škoda Octavia kontrolovali policisté z jihlavského obvodního oddělení v sobotu před jednou hodinou ranní na ulici Pod Příkopem v Jihlavě.
"Vzhledem k tomu, že při kontrole vzniklo podezření, že schopnost řidiče k řízení by mohla být ovlivněna požitím alkoholu, policisté ho vyzvali k provedení dechové zkoušky," doplnila k tomu krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.
Její výsledek byl pozitivní - 1,41 promile alkoholu v dechu. Pozitivní byly také opakované dechové zkoušky – 1,34 a 1,19 promile alkoholu v dechu.
Řidič se poté podrobil odběru krve ve zdravotnickém zařízení. Policisté na místě řidiči zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu. V obou případech policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.
Foto: Ilustrační/Pixabay.com
Akce s podobným zaměřením budou podle Čírtkové pokračovat i na jiných místech celého kraje. "Důvodem je neustále narůstající počet dopravních nehod, které zaviní řidiči pod vlivem alkoholu, a také narůstající počet zjištěných případů, kdy za volant usedne podnapilý řidič," vysvětluje Čírtková.
Žádnou výjimkou přitom nejsou alarmující případy, kdy policisté zjistí, že hladina alkoholu v dechu řidiče přesahuje dvě promile alkoholu, nebo hodnoty ještě vyšší.