Dnes je Tuesday, 27. 2021. Svátek má Věroslav

Nový šéf hasičů na Vysočině: Orkán Herwart ukázal, že lidé jsou zhýčkaní

Autor: David Kratochvíl - Thursday, 15. 2018, 22.10 hod.

Hasičům na Vysočině šéfuje Jiří Němec (39) teprve od ledna. I když ve funkci ještě není ani čtvrt roku, rozhodně se na nové pracovní pozici nenudí.

Nebyl pro vás začátek ve funkci poněkud turbulentní? Hromadná nehoda na dálnici u Větrného Jeníkova a několikadenní požár v Nové Cerekvi. S takovým nástupem jste asi dopředu nepočítal...

Byl to pro mě takový křest ohněm. Respektive, abych to upřesnil. Křest ohněm pro mě byl právě požár v Nové Cerekvi a křest plechem byla právě ta hromadná nehoda na dálnici D1.

Na bilanční konferenci jste mluvil o tom, že hasiči si sáhli na dno svých sil při loňském podzimním orkánu Herwart. Co vám tahle mimořádná událost ukázala v praxi?

...že lidé jsou zhýčkaní.

V jakém smyslu?

Jsou zkrátka lidé, kteří ve městech daleko hůř reagují například na to, že jim nejde elektřina. Na vesnicích jsou na to připravení mnohem lépe, protože mají nějakou zásobu potravin. Lidé, kteří žijí ve městech k tomu historicky nikdy nic nenutilo. Jsou zhýčkaní. Taková je dnešní společnost a nikdo jí to ale nemůže mít za zlé.

Proč?

Supermarkety mají otevřeno denně. Prakticky ve dne v noci, takže člověk ve městě ani necítí potřebu dělat zásoby, protože ví, že si vždy dojel nakoupit, co potřeboval. Souvisí to i s PHM, když nejde elektřina, tak si provozní kapaliny nedotankujete. Kdežto na vesnici, mají téměř všichni v rezervě kanystr s benzínem nebo naftou.

To na tísňovou linku volají lidé i s tím, že stojí na pumpě a kvůli výpadku proudu nemůžou tankovat?

Nejen to. Zaznamenali jsme i člověka, který nám volal, co hodinu a svůj výstup na tísňové lince začal tím, že se byl podívat v mrazáku, a to maso v něm opravdu rozmrzá, protože mu doma nejde elektrický proud...

To jsou ale snad jednotlivci?

Bohužel nikoliv. Bylo to v desítkách případů. Samozřejmě nešlo vždy o takový extrém, že by mu tálo maso, ale každou hodinu někdo volal a ptal, se, kdy už půjde elektřina.

Kompletní rozhovor najdete v úterním vydání Jihlavských listů s datem 20.2.

Reklama

Diskuse

Reklama
Reklama