Dnes je Thursday, 28. 2021. Svátek má Den vzniku samostatného československého státu (1918)

Opatrovnici z Jihlavy poslal soud za mříže. Zpronevěřila skoro 200 tisíc

Autor: David Kratochvíl - Thursday, 1. 2018, 21.08 hod.

Byla v podmínce. Danielu G. (39), opatrovnici nesvéprávné dívky z Jihlavy, poslal soud nepravomocně na tři roky za mříže za zpronevěru téměř 200 tisíc korun. Celé jméno ani fotografii obžalované nezvěřejňujeme právě kvůli zákonné ochraně poškozené.

Před lety byla Daniele G. (39) z Jihlavy do opatrovnické péče svěřena nesvéprávná dívka (37), která je podle znalců na mentální úrovni tříletého dítěte.

„Mám ji u sebe už 15 let. Beru ji jako člena rodiny. Není cizí. Je, jako kdyby byla má dcera. Nebýt nás, tak kde by dneska byla? Mohla někde zmrznout. Předtím o ni úřady neměly zájem. Nevěděly, že někdo takový vůbec existuje. Manžel ji našel v zimě, a já jsem za to vděčná,“ říká ve své výpovědi na úvod hlavního líčení žena s dlouhými černými vlasy, sepnutými do culíku.

U Okresního soudu v Jihlavě se v druhé polovině ledna začíná zpovídat ze zločinu zpronevěry. V případě uznání viny jí hrozí trest odnětí svobody v trvání od dvou do osmi let. Kvůli čemu může skončit za mřížemi?

Státní zástupce Jan Kadlec ji viní z toho, že jako opatrovnice vybrala z účtu dívky více než 190 tisíc korun, které do banky přišly krátce předtím, coby vypořádané dědictví po jejím starším bratrovi.

Podle žalobce následně Daniela G. během necelého půl roku celou částku utratila, z větší části pro potřeby svoje, nebo potřeby širší rodiny, i když věděla, že na to jako opatrovnice svěřené dívky nemá právo.

„Na různých místech, převážně v Jihlavě, koupila nábytek, televizi, mobilní telefony, tablet, manželskou a další postele, rekreační pobyt, nebo výbavu pro novorozeně,“ vyjmenovává pro příklad zakoupené zboží žalobce.

Obžalovaná ale s verzí žalobce nesouhlasí. Tvrdí, že veškeré nákupy realizovala na základě přání poškozené dívky. „Peníze jsem použila pro její potřebu. Co chtěla, to jsem jí koupila. Chtěla nábytek, chtěla televizi. Kdyby se čas dal vrátit zpátky, tak bych to vrátila a s těmi penězi hospodařila jinak. Moc toho lituju, opravdu moc,“ říká.

„Měla jsem jí peníze dát na účet, nebo jí z toho třeba zaplatit dluhy, spořit… Moc toho lituju. Nesouhlasím ale s tím, že jsem ty peníze zneužila a peníze měla sama pro sebe,“ podotýká také, mimo jiné, ve své výpovědi. 

V přípravném řízení obžalovaná na policii nevypovídala. V hlavním líčení, které se poprvé konalo v druhé polovině ledna letošního roku, se k věci tím pádem vyjadřuje vůbec poprvé. Přiznává, že částku z dědictví skutečně vybrala, i to, že došlo k jejímu utracení za nejrůznější věci nebo služby a jídlo.

Problém je ale v tom, že nákup věcí nesměroval výhradně nebo aspoň z větší části pro potřeby poškozené dívky, nýbrž pro členy celé rodiny obžalované opatrovnice.

Za zločin zpronevěry jí soud nakonec posílá na tři roky do věznice s ostrahou. Zároveň musí poškozené Daniela G. uhradit majetkovou škodu přesahující 190 tisíc korun, a také nemajetkovou újmu v penězích ve výši 50 tisíc korun.

„Obžalovaná se snaží svou vinu umenšit tím, že všechno nakupovala na přání poškozené, protože si to přála. Tato obhajoba obžalované ale nemůže obstát,“ konstatuje v odůvodnění rozhodnutí soudce Zdeněk Chalupa.

Nezkrácenou verzi článku čtěte v pátečním vydání Jihlavských listů s datem 2. 3.

Reklama

Související články

Diskuse

Reklama
Reklama