Dnes je Středa, 25. listopadu 2020. Svátek má Kateřina

Podvodníci s mobily z Jihlavska jsou opět u soudu. Přišli si na stovky tisíc

Autor: David Kratochvíl - Sobota, 3. března 2018, 12.38 hod.

Podvodní prodejci značkové elektrotechniky Dominik Kalina (22) z Měšína na Polensku a Filip Šoula (24) z Jihlavy stanuli po přibližně roce a půl opět před Okresním soudem v Jihlavě. Celkem podvedli 166 lidí, které dohromady obrali o skoro 600 tisíc korun.

Duo Dominik Kalina (22) z Měšína na Polensku a Filip Šoula (24) z Jihlavy se po zhruba roce a půl opět objevilo před soudem v Jihlavě. Senát Okresního soudu v Jihlavě v hlavním líčení začal totiž řešit pokračující trestnou činnost mladíků, za kterou byli  na podzim 2016 oba pravomocně odsouzeni.

Tehdy se zpovídali z toho, že podvedli 63 zákazníků, které  pod smyšleným inzerátem prodeje značkového mobilu Iphone 5S za výhodnou cenu, dokázali obrat  celkově o víc než 260 tisíc korun. Kalina inkasoval  souhrnný trest 30 měsíců pobytu za mřížemi, a to za ublížení na zdraví, a také výtržnictví.

Soud tehdy také rozhodl ještě i o propadnutí finančních prostředků, které policisté v průběhu vyšetřování zajistili na jeho bankovních účtech.

Jeho parťák Šoula inkasoval trest odnětí svobody v trvání dvou let. I u něj soud rozhodl o propadnutí peněz zajištěných strážci zákona na bankovních účtech. V jeho případě šlo o bezmála 45 tisíc korun. 

Jenže než oba mladíci skončili ve vazbě, aby nemohli pokračovat v trestné činnosti, dokázali za rok a kousek obrat od března 2015 ještě dalších 103 důvěřivců, a to celkem o více než 313 tisíc korun.

Soud tenhle případ začal řešit ve středu odpoledne, kdy oba mladíky k hlavnímu líčení doprovodila vězeňská eskorta.  Šoula s Kalinou si totiž už odpykávají ve věznici v Rapoticích na Třebíčsku své dřívější pravomocné tresty.

Podle svých slov u soudu svého jednání litují a způsobenou škodu chtějí poškozeným zaplatit. Státní zástupkyně Milena Smetanová mladíky viní ze zločinu podvodu.

Kalinovi se Šoulou přitom i v druhém případě stačilo k úspěšnému "podnikání" opět málo: lákavá cena, žádané produkty a seriózně vypadající nabídka. Mladíci se rozhodli nabídnout ke koupi za výhodnou cenu přes inzertní internetový portál značkový mobil Iphone 5S, v různých variantách, MacBook, nebo herní konzoly Xbox.

Když ale poškození zaslali na jejich bankovní účty požadované zálohy na populární přístroje, neviděli už ani objednané zboží, ani svoje finanční prostředky.

Případu se detailně věnují Jihlavské listy. Téma najdete ve vydání s datem 6. března.

 

Reklama

Související články

Diskuse

Reklama
Reklama