Dnes je Saturday, 27. 2021. Svátek má Xenie

Před vězením prchl do Indonésie, po sedmi letech ho vypátrali lovci lebek

Autor: David Kratochvíl - Saturday, 10. 2018, 11.38 hod.

Sedm let dokázal Václav Vodička z Chotěboře na Havlíčkobrodsku prchat před spravedlností. Ukrýval se v Indonésii. Nakonec ho v Asii vypátrali lovci lebek. 

Když soudce Okresního soudu v Jihlavě Zdeněk Chalupa před pěti lety vynášel rozsudek nad Tomášem Hojdou z Mezné na Pelhřimovsku 
a Václavem Vodičkou z Chotěboře na Havlíčkobrodsku za podvody s pohonnými hmotami, v jednací místnosti si ho tehdy přišel vyslechnout jen prvně jmenovaný.

Jeho o pět let starší obchodní partner k hlavnímu líčení nedorazil ani jednou. Byl souzený v nepřítomnosti jako uprchlý. Dvojice se před lety u soudu zpovídala z toho, že  jako bývalí společníci a jednatelé firmy Tom – Trans se sídlem v Pelhřimově od září 2008 do ledna 2009 uzavírali smlouvy 
s různými firmami na odběr pohonných hmot, přičemž svým dodavatelům neplatili faktury.

Háček byl v tom, že společnost nabízející kamionovou dopravu příliš nefungovala, a tak se obžalovaní podle dozorujícího státního zástupce Kamila Špeldy rozhodli založit společnost novou. „Do ní převedli veškerá aktiva, a pasiva ponechali v té firmě původní,“ doplnil.

V praxi to fungovalo tak, že nová firma dál poskytovala kamionovou přepravu, a přes původní firmu, kterou ovládali přes nastrčeného „bílého koně“, dál čerpali u svých dodavatelů pohonné hmoty do kamionů. Škoda, podle žalobce Špeldy, přesáhla hranici čtyř milionů korun.

V lednu 2013 padl u jihlavského soudu rozsudek. Za podvod si měli oba odsedět ve vězení tři roky, a navíc na šest jim soud zakázal podnikat. Hojda se ale proti rozhodnutí odvolal ke Krajskému soudu v Brně, kde mu tamní senát pravomocně vyměřil maximální možnou podmínku. Tříletý trest mu podmíněně odložil na zkušební dobu pěti let.

Po Vodičkovi se ale slehla zem. Sedm let o něm nikdo prakticky nic nevěděl. Až ho loni vypátrali „lovci lebek“ v Indonésii. Podle zatím neověřených informací vedl až do zatčení řádný život. Prý se dokonce stihl i oženit, ale...

V Česku má totiž stále právoplatně uzavřený sňatek se svou první manželkou, takže z pohledu českých zákonů by šlo o nepřípustnou variantu, za kterou by mu hrozilo další trestní stíhání. Vodička po dopadení zhruba půl roku strávil v indonéské vazební věznici. Posléze se ho podařilo transportovat zpět do vlasti, kde skončil ve vazbě opět.

Celé hlavní líčení se muselo opakovat znovu, protože Vodička požádal po návratu do Česka o nové projednání svého případu. „Na to měl jako uprchlý právo,“ vrací se do minulosti Špelda.

Rozsudek se v jeho případě proto zrušil. Obžalovaný trval na osobním výslechu svého dřívějšího obchodního partnera Hojdy v rámci hlavního líčení, které proběhlo na začátku letošního roku. „Ten před soudem řekl, jak to tehdy všechno bylo,“ zmiňuje k tomu Špelda.

Okresní soud v Jihlavě vynesl totožný rozsudek jako před pěti lety. Vodičku za podvod poslal na tři roky do vězení a na šest let mu zakázal podnikat. Žalobce se sice vzdal práva odvolání, ale obžalovaný si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Proto rozsudek nenabyl právní moci.

Jestliže ve věci odvolání skutečně podá, případem se bude muset znovu zabývat brněnský Krajský soud. Do doby, než v případu padne pravomocný rozsudek, obžalovaný zůstane ve vazbě. Doba, kterou v ní celkem stráví, včetně té v zahraničí, se mu následně započítává do výkonu trestu.

Reklama

Související články

Diskuse

Reklama
Reklama