Dnes je Tuesday, 3. 2021. Svátek má Miluše

Psychiatr o tablu smrti jihlavských tříd gymnazistů: neměly by ho vidět děti

Autor: David Kratochvíl - Tuesday, 29. 2018, 08.48 hod.

Tabla letošních maturantů jihlavského gymnázia budí emoce. Veřejnost prezentace s tématem smrti rozdělila na dva tábory. Oslovili jsme proto známého jihlavského psychiatra Miroslava Skačániho, který nastínil svůj pohled. 

Smuteční věnec, na něm černá stuha a okolo něj vyhořelé pohřební svíce, uschlé květiny, plyšáci, černobílá skupinová fotografie třídy 4C4 mladých lidí a parte. Takhle to aktuálně vypadá u bočního vstupu do budovy jihlavského gymnázia.

To ale není vše. Když popojdete o několik desítek metrů dál směrem k centru města, na dřevěném stojanu uvidíte tablo třídy 6A6 a na něm 27 snímků mrtvých studentů zachycených v posmrtných pozicích po spáchané sebevraždě a přeživšího třídního učitele Milana Dvořáka.

Studenti 6A6 chtějí prezentací v souvislosti s maturitou upozornit na skupinu celosvětově známých hudebníků (27 club), kteří zvolili dobrovolný odchod ze světa a spáchali sebevraždu ve svých 27 letech. V něm se objevují taková jména například zpěváků jako Kurt Cobain nebo Amy Winehouse. Maturanti tablem chtějí apelovat na všechny, aby si svého života vážili.

„V dnešní demokratické době je možné už úplně všechno, jen by takové tablo neměly vidět děti, mladiství. Z mého pohledu by si to děti mohly špatně vysvětlovat. Každý to může vnímat jinak. V současnosti jsou morální hodnoty posunuté úplně někam jinam. Když jsem maturoval já, takovéto tablo by nám neprošlo, ale jak říkám, tehdy byla jiná doba,“ komentuje snímky oběšeného, podřezaného nebo zastřeleného studenta jihlavský psychiatr Miroslav Skačáni.

Server Jihlavských listů krimi-listy.cz  nedávno ohledně této dvojice maturitních tabel na sociální síti spustil diskuzi, do které se ani ne za sedm dní zapojily stovky lidí.

Reklama

Diskuse

Reklama
Reklama