Dnes je Monday, 19. 2021. Svátek má Rostislav

Recidivista (32) ukradl v Telči auto. Skončil ve vazbě. Hrozí mu vysoký trest

Autor: David Kratochvíl - Tuesday, 12. 2019, 11.54 hod.

Kriminalisté jihlavského územního odboru objasnili ve spolupráci s policisty obvodního oddělení Telč v krátké době závažnou krádež, ke které došlo na začátku uplynulého týdne v Telči na Jihlavsku.

Muž odcizil vozidlo za necelých 400 tisíc korun, a i když ho policisté během několika dnů dopadli, stačil auto značně poškodit. Dvaatřicetiletý opakovaně soudně trestaný recidivista, byl obviněn ze spáchání tří trestných činů a na podaný návrh byl vzat do vazby.

V pondělí 4. února zaparkoval kolem sedmé hodiny ráno řidič vozidlo Opel Insignia ve dvoře objektu firmy v Telči, automobil nechal nastartovaný a z místa na chvíli odešel. Této příležitosti využil pachatel, do automobilu nastoupil a odjel.

Když majitel vozidla zjistil, že byl automobil odcizen, oznámil krádež policii. Policisté provedli šetření a ihned zahájili pátrání po pachateli i odcizeném automobilu, jehož hodnota byla přibližně 370 tisíc korun.

Prověřování závažného případu převzali jihlavští kriminalisté a spolupracovali na něm s telčskými policisty. Místo činu ohledali a zadokumentovali. Prováděli šetření, shromažďovali a vyhodnocovali všechny získané informace a poznatky.

Precizní práce je nakonec přivedla na stopu podezřelého muže. Ve čtvrtek 7. února provedli policisté kontrolu v Telči v lokalitě garáží, kde kolem deváté hodiny večer nalezli odstavené odcizené vozidlo. V okolí pak vypátrali i podezřelého muže. Muže důvodně podezřelého ze spáchání trestné činnosti zadrželi a umístili ho do policejní cely.

Při ohledání odcizeného automobilu Opel Insignia kriminalisté zjistili, že ho pachatel při jízdě značně poškodil. Chybělo mu zpětné zrcátko, bok vozidla byl odřený, poškozený byl přední i zadní blatník a kolo s diskem.

Ve vozidle chyběla nabíječka na mobilní telefon, svítilny, dioptrické brýle a další věci v celkové hodnotě přibližně sedm tisíc korun. Kriminalisté provedli prohlídku garáže, která patří podezřelému muži, kde nalezli a zajistili klíčky od odcizeného vozidla.

Automobil si následně převzal zpět jeho majitel. Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání dvaatřicetiletého muže z Jihlavska.

„Muž byl obviněn ze spáchání přečinu krádeže, přičemž činem byla způsobena větší škoda, přečinu poškození cizí věci a přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí,“ řekl Radomír Němec, vedoucí oddělení obecné kriminality s tím, že obviněným mužem je recidivista, který byl v minulosti již opakovaně soudně trestán pro různorodou trestnou činnost, včetně drogové.

Několikrát byl odsouzen za řízení vozidla přes uložený zákaz. Vloni v říjnu byl propuštěn z věznice, kde si odpykával uložený trest odnětí svobody. Muž má uložený trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to až do roku 2025. Přesto v Telči poté, co odcizil vozidlo, automobil řídil.

Policejní komisař podal státnímu zastupitelství podnět k podání návrhu na vzetí obviněného muže do vazby. Na základě rozhodnutí soudu byl vzat do vazby a poté policisté dvaatřicetiletého muže eskortovali do věznice. Případ kriminalisté dále vyšetřují.

Za spáchanou trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na pět let. Foto: PČR

Reklama

Související články

Diskuse

Reklama
Reklama