Dnes je Friday, 21. 2022. Svátek má Běla

Recidivista u soudu překvapil žalobce. Putyera akceptoval dva roky ve vězení

Autor: David Kratochvíl - Saturday, 10. 2018, 11.18 hod.

Překvapivý vývoj v průběhu loňského roku u jihlavského Okresního soudu měl dnes už pravomocně skončený případ  mladíka Stanislava Putyery (27) z Nového Rychnova na Pelhřimovsku. Proč?

Recidivista akceptoval za trojici spáchaných přečinů dva roky vězení, tři roky zákazu pobytu na Jihlavsku i náhradu škody vůči dvěma poškozeným v celkové výši 16.500 korun.

Svým rozhodnutím neodvolat se překvapil i dozorujícího státního zástupce Ivo Nováka, který se možnosti podat si odvolání také vzdal. Vyšší trest už proto u odvolacího soudu obžalovaný stejně dostal nemohl.  

Ale zpátky na začátek celého případu, který se začal psát v druhé polovině předloňského roku. Toho času nezaměstnaný Putyera se dohodl se známým Jiřím P. (21), že jeho nejbližším příbuzným, bydlícím na Telčsku, budou lhát o tom, že oba pracují v telčské tesárně, a pod různými smyšlenými historkami oberou příbuzné Jiřího P. o finanční prostředky, které následně použijí pro vlastní potřebu.

Lhali o zaměstnání

Plán jim zprvu vycházel téměř dokonale. Nejdřív si vzali na paškál  dědečka (70). Tomu Jiří P. tvrdil, že potřebuje 500 korun na školení bezpečnosti práce. Když jim to vyšlo a peníze utratili, vymysleli si na penzistu ten samý den novou příhodu.

Putyera seniora navštívil s tím, že Jiří P. rozbil v práci lis, a dokud nezaplatí 1.500 korun, nepustí ho z práce. Jenže penzista spal, ale doma byla jeho sestra, která peníze v hotovosti Putyerovi předala.  

Obžalovaný následně další den navštívil rodiče Jiřího P. v místě bydliště s tím, že mu mladík dluží peníze, které za něj zaplatil v práci. Zoufalá matka mladíka proto Putyerovi, kterému historiku uvěřila, vybrala v bankomatu v Telči 800 korun, jež mu také předala.

O dva dny později zkusil z matky mladíka vylákat Putyera dalších 3.500 korun, s tím, že oprava lisu v práci stála víc a její syn mu proto dluží peníze, které za něj měl údajně obžalovaný v práci zaplatit. Jenže tomu nakonec matka mladíka neuvěřila, a k další hotovosti se proto už Putyera nedostal.

Mladík v případu figuruje jako poškozený, protože Putyera mu podle obžaloby vyhrožoval, pokud s ním nebude na výše popsaných skutcích spolupracovat. 
„Vyhrožoval mu, že pokud spolupracovat nebude, udělá mu ze života peklo a řekne jeho matce, že do žádné práce nechodí,“ dodal státní zástupce.

Poškozený od něj neměl pokoj ani později. Putyera poté, co u Urbanova na Telčsku naboural, mu tvrdil, že nahlásil na pojišťovnu, že auto řídil on. „Řekl, že mu poškozený auto ukradl a že ho udá na policajty. Pokud mu ale dá 1.500 korun, tak bude mít od něj klid, a udeřil ho minimálně jednou pěstí do obličeje,“ doplnil k tomu Novák.

Už je ve vězení

Poškozený ze strachu obžalovanému požadovanou částku vydal. Když ale chtěl Putyera další peníze, tak přišla další vlna výhrůžek. 
„Pokud mu nedá 2.000 korun, tak ho udá na policii a vyhrožoval mu ještě, že si nemá přát, aby ho potkal, že dopadne zle, že ho dobije apod.,“ konstatoval žalobce s tím, že poškozený z obavy o své zdraví celou věc teprve tehdy oznámil na policii.

Pro strážce zákona přitom Putyera není nikým neznámým. V říjnu 2015 inkasoval u soudu za přečin krádeže v Jindřichově Hradci pravomocně 200 hodin obecně prospěšných prací, které ale nevykonal, a tak mu soud trest v závěru listopadu 2016 přeměnil na nepodmíněný trest odnětí svobody v trvání 200 dní se zařazením ve věznici s dozorem.

Ještě než ale nastoupil do výkonu trestu do věznice v Rapoticích na Třebíčsku, stihl podle obžaloby obrat o 15 tisíc korun opilého hosta Lukáše N. (26) v baru v Telči. „Z příruční tašky mu sebral peněženku, skryl ji pod mikinu, odešel na WC, kde hotovost vybral a peněženku tam nechal,“ doplnil žalobce.  

Žalobce Ivo Novák ho proto vinil z přečinů krádeže, vydírání a podvodu. V případě prokázání viny mu hrozil trest odnětí svobody v trvání od šesti měsíců do čtyř let.

V druhé polovině června loňského roku  mu soudce Zdeněk Chalupa vyměřil úhrnný trest odnětí svobody přesně v polovině horní sazby, a to v trvání dvou let ve věznici s dozorem.

Pro obžalovaného to ale nebyl jediný trest, který si v doprovodu eskorty z rapotické věznice musel vyslechnout. Po vykonání trestu nesmí celkem tři roky překročit hranici jihlavského okresu a ještě musí dvěma poškozeným zaplatit náhradu škody v celkové výši 16.500 korun. Na tom by nebylo nic moc zajímavého, kdyby odsouzený rozhodnutí jihlavského soudu neakceptoval.

Rozsudek akceptoval

Putyera  si sice po případné podání odvolání, po poradě s obhájcem, ke Krajskému soudu v Brně ponechal lhůtu, ale nakonec rozhodnutí  soudu nejnižší instance ve druhé polovině června loňského roku přijal.  

„To mě překvapilo. Očekával jsem, že ve věci bude ještě rozhodovat odvolací soud. Aby totiž někdo dobrovolně akceptoval v takovéto trestní věci dvouletý nepodmíněný trest, to moc často v soudní síni, opravdu vidět není,“ komentuje rozhodnutí obžalovaného dozorující státní zástupce Ivo Novák.

Rozsudek proto 11. července nabyl právní moci. Žalobce se možnosti podání odvolání vzdal ještě v soudní síni, hned po vyhlášení rozsudku. „Neměl jsem důvod ho podávat. Soud rozhodl v souladu s mým návrhem,“ vysvětlil žalobce.

Absence odvolání proti rozhodnutí jihlavského soudu ze strany obžalovaného skutečně překvapila, protože Putyera vyšší trest u odvolacího soudu v Brně, než jaký mu vyměřil jihlavský soud, stejně dostat nemohl, a to právě kvůli tomu, že se stání zástupce  vzdal možnosti odvolat se.

Reklama

Diskuse

Reklama
Reklama