Dnes je Saturday, 27. 2021. Svátek má Xenie

Šéf krajské mordparty: Chybělo strašně málo, a vrazi Petry chodili po svobodě

Autor: David Kratochvíl - Thursday, 8. 2018, 08.15 hod.

Začínal jako právník na katastrálním úřadu. Záhy ale přešel do služebního poměru. V řadách policie elitní šéf krajské kriminálky Pavel Kubiš tráví letos už přesně 20 let.

Od vzniku Krajského policejního ředitelství jste do současnosti museli řešit 53 vražd včetně pokusu o ni…

To číslo ale tvoří i případy, které u odvolacího soudu, byly překvalifikovány níž. Je ale pravda, že obžaloba i rozsudek prvního stupně šly jako vraždy. Pohybujeme se ale opravdu každopádně nad číslem padesát. Je potřeba ale taky říct, že některé věci ještě nebyly pravomocně skončené.

Už jste si zvykl na zvýšenou pozornost ze strany médií?

Naše práce s vámi novináři, je občas taková těžší. Občas tu skřípu zuby. Vůbec nejde o to, že vám tu informaci nechceme říct, ale my musíme velmi dobře vážit, kdy tu informaci ven dát, nebo, jestli v daný okamžik je vhodné, aby informace ve veřejném prostoru vůbec byla. To proto, že do prověřování nebo vyšetřování nám to může docela zásadním způsobem zasáhnout. A to v té souvislosti vůbec nezmiňuji vznik fám.

Jaký k nim vlastně máte vztah?

Naprosto respektuji vaši práci. Občas mě štvete. Vadí mi, když si přečtu něco, a vím, že to není pravda, nebo jsem to řekl úplně jinak. To mi vadí. To jsem naštvaný. Pak mi vadí, když nám uteče informace, kterou jsme nechtěli zveřejnit. To se ale nezlobím na toho konkrétního novináře, ale na toho někoho, kdo to pustil ven. Mám rád, když vím, co za informace do médií odchází. K naší práci média zkrátka patří. Byly věci, kdy nám média pro změnu pomohla. Například při vraždě taxikáře ze Žďáru nad Sázavou.

Mediálně asi nejvíc sledovanou byla vražda studentky Petry v Jihlavě…

Tahle kauza i s odstupem let pro mě byla nejhorší zkušeností s médii. To, co se dělo, to jsem nikdy v životě nezažil a úplný vrchol všeho pro mě bylo, co v té souvislosti předvedla jedna televizní stanice, která vyprovokovala příbuzného Petry k tomu, aby na kameru řekl větu, jak se chce pomstít. Tomu klukovi za to ve finále hrozilo trestní stíhání. Ten novinář ho k tomu ale vyloženě vyprovokoval. Byl jsem z toho konsternovaný.

Udělal byste ve vztahu k médiím zpětně v kauze Petra něco jinak?

Dneska už vím, že kdybych tehdy věděl, co se po Petře rozpoutá, tak na tiskovce by ty informace byly mnohem strožejší. Už bych neřekl tolik, kolik jsem tam toho řekl tentokrát, protože poté, co se rozjelo, bylo prostě naprosto šílené.

Zpětně tenhle mediální výstup považujete za chybu?

Ano, zpětně ano.

S odstupem let, jak tenhle případ hodnotíte?

Chci poděkovat lidem, kteří nám strašně pomohli tehdy při hledání na skládce, což byla naprosto šílená práce. Oni nám zadarmo, dobrovolně šli pomoci. Psovodi vzali svoje psy, což nám fakt hrozně pomohlo. Vezměte si, v jakých jsme tam dělali podmínkách. Dva dny někteří nespali, mrzli tam. S ohledem na zadržení pachatelů jsme byli pod strašlivým časovým tlakem, abychom všechno stihli, a aby se to těm klukům dokázalo. Tam skutečně chybělo strašně málo, a ti kluci dneska chodili po svobodě.

Kompletní dvoustránkový rozhovor najdete v pátečním tištěném vydání JL s datem 9.3.

Reklama

Související články

Diskuse

Reklama
Reklama