Dnes je Monday, 25. 2021. Svátek má Beáta

Soud poslal do vězení mladíka z Jihlavy, co kradl a čekal, kdy skončí ve vazbě

Autor: David Kratochvíl - Thursday, 26. 2018, 11.21 hod.

Daniel Zázvorka z Jihlavy u soudu přiznal, že kradl mnohem víc, než mu obžaloba dává za vinu. Ve vězení má napoprvé strávit tři roky.

Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se jednou ucho utrhne. Od nepaměti tohle tvrdí lidové přísloví. Daniel Zázvorka (19) z Jihlavy je živým důkazem toho, že platí stále.

Narkoman si totiž obstarával peníze na drogy nejrůznějšími krádežemi tak dlouho, až v průběhu letošního jara skončil za mřížemi vazební věznice. Ve středu dopoledne se ze série krádeží, kterou započal loni, a trvala víc než rok, zpovídal u Okresního soudu v Jihlavě.

Při svém řádění způsobil obchodníkům nebo soukromým osobám škodu za desítky tisíc korun. V krajním případě mu hrozilo, že ve vězení kvůli tomu může strávit až osm let.

V rámci hlavního líčení se mladík prakticky k úplně všem skutkům v rámci majetkové trestné činnosti, kterou mu mimo jiné obžaloba kladla za vinu, bez okolků přiznal.

Popsal, že kradené věci prakticky obratem prodával za zlomek jejich hodnoty. A aby toho nebylo málo, před soudem se zpovídal ještě taky z toho, že v několika případech fungoval v krajské metropoli jako drogový dealer – prodával pervitin.

Obžalovaný se ve své závěrečné řeči za své jednání omluvil všem poškozeným a slíbil, že už trestnou činnost v budoucnu nikdy nebude opakovat. Nakonec ho soud uznal vinným z přečinů krádeže, vydírání, výtržnictví a přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, a do věznice s ostrahou ho posílá na tři roky, a zároveň mu nařizuje poškozeným uhradit způsobenou škodu, která dosáhla téměř hranice 40 tisíc korun.

V odůvodnění rozhodnutí soudce Vladimír Sova uvedl, že obžalovanému byl vyměřen trest nakonec v mírnější trestní sazbě, a to v rozmezí od jednoho do pěti let. Soud totiž obžalovaného uznal vinným z prostého zločinu vydírání, nikoliv z vydírání na svědkovi.

„Máme za to, že u pracovníka ostrahy nejde o svědka trestné činnosti jako takové. K násilí ale nepochybně došlo,“ tlumočí stanovisko trestního senátu Sova.

„Slov už jsem slyšel spoustu. Vždy mě přesvědčí činy. Pokud se Daniel Zázvorka u soudu v budoucnu už neobjeví, tak mohu říct, že se vyjádřil chlapsky. Pokud ale to, co tu přednesl, nedodrží, tak mě tím nepřekvapí.“

„Myslím, že obžalovanému bylo jasné, že tohle nemůže dopadnout dobře. Je ale příliš mladý na to, aby se rozhodl pro celoživotní éru s pobyty ve věznici. Máme tu rekordmany, kteří byli 30krát v kriminále. Lze je následovat. Takový život, myslím si, ale za to nestojí,“ uvedl závěrem soudce.

Rozsudek nicméně není pravomocný. Obžalovaný i státní zástupce se proti němu ještě v soudní síni odvolali, takže případ dostane na stůl Krajský soud v Brně.

Reklama

Související články

Diskuse

Reklama
Reklama