Dnes je Friday, 21. 2022. Svátek má Běla

V Jihlavě letos postaví novou záchytku. Ročně ji navštíví přes tisíc opilců

Autor: David Kratochvíl - Wednesday, 21. 2018, 10.28 hod.

Na přelomu října a listopadu chce mít hejtmanství k dispozici novou vlastní záchytnou protialkoholní stanici. Vyroste na jeho pozemcích v areálu jihlavské nemocnice. Od současného sídla záchytky bude vzdáleno jen několik desítek metrů.

Protialkoholní záchytná stanice v Jihlavě v současné době funguje v pronajatých prostorách, které patří Zdravotnímu ústavu. V posledních letech je zařízení hojně využíváno.

Podle statistik provozovatele, kterými jsou Služby města Jihlavy, ji ročně navštíví více než tisícovka opilých klientů z celé Vysočiny.  Jedna noc na záchytce vyjde na 4.000 korun a v kraji jde o jediné takové zařízení.

O novince vysvět budovu novou informoval náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný .

„Jsme na začátku projektování. S ohledem na novou úpravu vyhlášky potřebujeme více místa, specifické zařízení. Zvážili jsme všechny možnosti a shodli se na využití modulární sestavy předvyrobených buněk s napojením na inženýrské sítě nemocnice,“ uvedl k tomu.

Podle dalšího  náměstka hejtmana tentokrát pro oblast majetku a financí Martina Kukly vyroste unikátní dvoupodlažní sestava na připravených základech během několika týdnů, delší čas zabere montáž interiérů a povinného vybavení.

„Odhadované náklady na pořízení této stavebnice včetně jejího zprovoznění odhadujeme okolo šesti miliónů korun s tím, že definitivní cenu ukáže poptávka,“ říká Martin Kukla.

„Při stanovení kapacit jsme vycházeli z dlouhodobých statistik vytíženosti stávajících prostor záchytky se zohledněním přiměřené rezervy. V novém zařízení bude k dispozici deset samostatných pokojů, přijímací místnost, vyšetřovna, izolace, sociální zázemí dle platných standardů, zázemí a pracoviště pro personál a sklady,“ popisuje Novotný.

Nový objekt pro účely zdravotnictví bude sestaven na míru dle požadavků Kraje Vysočina, kdy základním stavebním modulovým prvkem budou obytné kontejnery.

Na hledání budoucího řešení lokace a fungování krajské záchytky spolupracuje Kraj Vysočina velice úzce s vedením města Jihlava a Službami města Jihlavy, které jsou dosavadními zkušenými provozovateli záchytky.

Podobné řešení pro přístavbu zvolila například nemocnice v Novém Jičíně, specifická a praktická kontejnerová architektura se osvědčila i při budování zahraničních humanitárních a zdravotních celků zajišťujících vysoký standard pracovních podmínek.

V současnosti jsou modulární systémy běžně využívány pro stavby přechodné občanské vybavenosti – školky, komunitní zařízení nebo ubytovny.

Reklama

Diskuse

Reklama
Reklama