Dnes je Monday, 25. 2021. Svátek má Beáta

Video: Na tísňovou linku 112 v kraji si může zavolat o pomoc už i samo auto

Autor: David Kratochvíl - Monday, 19. 2018, 23.00 hod.

Systém automatického nouzového volání ECall prostřednictvím tísňové linky 112 se na Vysočině rozjel loni na podzim. Čeká se ale na jeho rozšíření do nově vyráběných aut. Zatím na krajském operačním středisku odbavili jen jednotky takových volání.

Na tísňové lince 112 operátoři krajského operačního střediska hasičů umí od listopadu loňského roku odbavit už i hovor z havarovaného vozidla. 
Jde o systém takzvaného automatického nouzového volání ECall.

Čeká se zejména na to, až se začne instalovat automaticky do všech nově vyráběných vozů a dojde tím pádem k zásadnímu rozšíření tohoto systému nouzového volání.

 

„Museli jsme tuto možnost zavést na základě platné legislativy,“ říká k tomu ředitel krajských hasič Jiří Němec, který je ve funkci od letošního ledna. Podle něj například automobilka Škoda Mladá Boleslav plánuje instalaci systému do svých vozů od roku 2020.

Zařízení automatickým voláním upozorní záchranáře, hasiče a policisty na vážnou dopravní nehodu. Záchranné složky tím pádem budou moci rychleji rozhodnout o efektivním způsobu zásahu a předejít zbytečným průtahům.

„Systém dokáže sám vytočit tísňovou linku a datově na naše operační středisko přenést všechny údaje o havarovaném vozidle včetně barvy, pohonných hmot, souřadnice GPS, poslední polohu, rychlost vozidla nebo počet zapnutých pásů, které jsou v něm zapnuté,“ zmiňuje Němec.

Hasiči následně dostávají údaje přímo do zasahujícího vozidla, kde si cestou k zásahu mohou na tabletu všechny výše zmíněné informace načíst a vyhodnotit.

V praxi to bude fungovat tak, že v autě bude palubní jednotka namontovaná pod přístrojovou deskou. V interiéru je v té souvislosti navíc umístěn ještě mikrofon a malý reproduktor.

Zařízení tím umožní komunikaci s operátorem odbavující hovor na tísňové lince. Nouzové volání se sice spustí automaticky, ale manuálně ho může aktivovat i kterákoliv osoba nacházející se v tu chvíli ve vozidle. 

Bude stačit jen zmáčknout nenápadné tlačítko. Například ve chvíli, že dopravní nehodu jen zahlédnete a chcete zavolat záchranářům. Systém je řešen tak, že během jízdy eviduje poslední tři GPS polohy, které automaticky přepisuje.

Po celou tuhle dobu je ale z pohledu komunikační sítě neaktivní a uvede se automaticky v činnost až v případě vzniku nehody.  Systém je konstruovaný jako pasivní, tedy že celou cestu je v takzvaném stand - by režimu a probudí se až po nárazu nebo manuální aktivací.

Zařízení ECall by cenu nových aut zvýšit nemělo. Ceny základních typů jednotek se v současnosti pohybují kolem třiceti eur (přibližně 1.000 korun). 

Více informací o zařízení ECall najdete v tištěných Jihlavských listech s datem 23. 2.
 

Reklama

Související články

Diskuse

Reklama
Reklama