Dnes je Monday, 19. 2021. Svátek má Rostislav

YouTubera z Jihlavy na Facebooku vinil z vraždy. U soudu vyfasoval podmínku

Autor: David Kratochvíl - Monday, 18. 2018, 17.19 hod.

Trestní sazbou od dvou do osmi let odnětí svobody byl v pondělí odpoledne před Okresním soudem v Jihlavě ohrožen Vito Vodvarka (20) z Plzně. V hlavním líčení se zpovídal  z toho, že jihlavského YouTubera Petra J. loni na jaře na Facebooku křivě obvinil z vraždy.

Začátkem dubna loňského roku se na sociální síti Facebook objevil příspěvek o údajné vraždě Petra (17), ke které mělo dojít v městském parku v Jihlavě v tomto doslovném znění:

 „PROSÍME O POMOC PŘI PÁTRÁNÍ PO VRAHOVY Z JIHLAVY! Muž na fotce dne 6.4. Usmrtil Petra (17) nožem v městském parku Jihlavy! Pokud osobu na fotce poznáte prosíme ihned pište informace! Děkujeme všem za pomoc a dopadení Vraha! SDÍLEJTE!“

Zpráva navíc obsahovala i fotografii údajného vraha, který měl mít mord na svědomí. Příspěvek se začal po nejpopulárnější sociální síti současnosti díky masivnímu sdílení šířit rychlostí blesku.

Redakce Jihlavských listů na snímku identifikovala známého jihlavského YouTubera Petra, a jako lživou informaci celou věc oznámila jen pár hodin po jejím zveřejnění na policii. Právě na základě tohoto podnětu se rozběhlo trestní řízení, které skončilo až v pondělí u Okresního soudu v Jihlavě.

V pozici obžalovaného stanul v pondělí odpoledne před soudem v rámci hlavního líčení Vito Vodvarka (20) z Plzně. Žalobce případu Ivo Novák ho obvinil  ze zločinu křivého obvinění a přečinu šíření poplašné zprávy. Za to mladému muži hrozilo až osm let odnětí svobody.

Vodvarka se před soudem ke všemu, co mu obžaloba kladla za vinu, přiznal. Projevil nad svým jednáním lítost. Poškozenému dokonce už v průběhu loňského roku zaslal omluvný dopis.

"Toho, co jsem způsobil, lituji. Už bych to nikdy v životě neudělal," kál se před soudem mladý muž.

Obžalovaný ale nakonec do vězení nemusí. Soud mu vyměřil trest v trvání 24 měsíců podmíněně odložený na stejně dlouhou zkušební dobu. Na chování Vodvářky ještě v průběhu celé zkušební doby bude dohlížet probační úředník.

Rozsudek je pravomocný. Více o případu čtěte v pátečním vydání Jihlavských listů s datem 22. června.

 

 

 

Reklama

Související články

Diskuse

Reklama
Reklama