Dnes je Monday, 10. 2021. Svátek má Blažena

Žhář z Batelova založil čtvrtý požár. Na soud počká ve vazbě

Autor: David Kratochvíl - Monday, 11. 2020, 07.45 hod.

Za čtyřmi požáry v Batelově stojí stejný žhář. Jednadvacetiletý muž byl obviněn a dnes putoval do vazební věznice. 

V Batelově na Jihlavsku došlo v pátek 8. května časně ráno – patnáct  minut před půl jednou – k požáru rekreační chaty. Hned od počátku prověřování okolností vzniku požáru vše nasvědčovalo tomu, že chatu někdo zapálil  úmyslně. 

 

Policisté z obvodního oddělení v Třešti, kteří byli na místě krátce po oznámení požáru, měli důvodné podezření, že by pachatelem mohl být stejný muž, který založil v Batelově i tři předchozí požáry. Za tyto tři požáry si již pachatel vyslechl obvinění ze spáchání dvou přečinů, ale jeho trestní stíhání probíhalo na svobodě.

 

Na místo požáru vyjeli také jihlavští kriminalisté a v místě začalo intenzivní šetření. Po třech hodinách policisté zadrželi jednadvacetiletého muže, kterého podezřívali, že oheň založil. V době zadržení byl muž pod vlivem alkoholu, kdy dechová zkouška vykázala hladinu téměř jedno promile alkoholu. Policisté s předchozím souhlasem muže zadrželi a převezli do policejní cely, aby mohli pokračovat v dalších úkonech v trestním řízení.  Ráno ještě probíhalo důkladné ohledání místa požáru a okolí. Kriminalisté si na základě všech nashromážděných důkazů byli jistí, že i čtvrtý požár v Batelově má na svědomí stejný muž. Ten se nakonec ke svému činu doznal.

 

Vyšetřovatel služby kriminální policie a vyšetřování územního odboru Jihlava zahájil jeho trestní stíhání. Jednadvacetiletého muže obvinil z přečinu poškození cizí věci a porušování domovní svobody. Vzhledem k tomu, že obviněný muž založil požár opakovaně a hrozilo, že by v trestné činnosti mohl pokračovat, vyšetřovatel podal státnímu zástupci podnět k vypracování návrhu na mužovo vazební  stíhání. Státní zástupce podal návrh na vzetí obviněného muže do vazby a okresní soud v Jihlavě návrh akceptoval a dnes poslal muže do vazby. Policisté ho tak přímo od soudu eskortovali do vazební věznice v Brně. V případě prokázání viny hrozí muži trest odnětí svobody v trvání až tří let.

 

V Batelově během pěti týdnů  hořelo opakovaně. Všechny čtyři požáry má na svědomí stejný muž. Muž se k činům doznal.  Svým jednáním způsobil majitelům nemovitostí škodu v celkové výši 4 000 000 korun. Motiv pachatele je  ve všech případech stále předmětem šetření. 

 

K prvnímu požáru došlo 4. dubna kolem druhé hodiny v noci, kdy někdo úmyslně založil požár v neobývaném rodinném domě na ulici U kulturního domu v Batelově.  Požár poškodil celou nemovitost a majitelce vznikla škoda ve výši 950 tisíc korun. Při šetření okolností požáru existovalo důvodné podezření, že jej má na svědomí žhář. Ve stejný den, tedy 4. dubna krátce po třetí hodině ranní, začalo hořet zádveří rekreační chaty v Batelově v lokalitě Ve Vršku. Oheň se rychle rozšířil na celý objekt a majiteli vznikla požárem škoda ve výši 1 450 000 korun. I v tomto případě existovalo důvodné podezření, že požár někdo založil úmyslně. Ke třetímu požáru došlo 18. dubna kolem sedmé hodiny ranní v Batelově na ulici Rácovská. I zde tehdy neznámý pachatel založil uvnitř neobývané chalupy požár, který zasáhl i vnitřní část nemovitosti a vzniklá škoda dosáhla částka 50 tisíc korun. Čtvrtý požár vypukl v pátek 8. května, když začala hořet rekreační chata. Škoda v tomto případě dosáhla částky 1 500 000 korun.
 

Reklama

Diskuse

Reklama
Reklama